Seller Sonar 1

Amazon’da kârlı bir ürün, araştırmanızın odak noktasıdır. İyi satmalı ve kârlı olması için iyi bir kâr marjı ve YG’ye (yatırım getirisi) sahip olmalıdır.

Amazon’da satışları artırmak için birçok araç var. Gelişmiş pazarlama araçları, sofistike SEO algoritması ve satıcıların ürünlerini doğru müşteriye ulaştırmalarına yardımcı olan birçok teknik ile ünlüdür.

Öte yandan, iyi bir kâr marjı ve YG elde etmek için, makul bir malzeme maliyetine sahip bir ürün bulmalısınız. Başka bir deyişle, temin ettiğiniz ürünün dağıtıcı veya üreticiden düşük bir fiyatla alınması gerekmektedir.

Böyle bir yer, Çin B2B platformu Alibaba’dır. Bu platformda, dünya genelinde hemen hemen her ürün kategorisinde ticaret yapan çeşitli üreticiler ve dağıtıcılar bulunur. Sonuç olarak, fiyatları oldukça düşüktür. Bu, Amazon satıcıları arasında popüler olmasının nedenlerinden biridir.

Ve Çin’den ürün temin etmek belirli riskler içerse de, doğru yaklaşımla Alibaba’dan satın almak ve Amazon’da satmak genellikle oldukça güvenlidir. Bunun nedenlerinden biri, alıcılar ve üreticiler için güvenli iş yapmayı kolaylaştırmak için çok çalışmasıdır. Ticaret Güvencesi ve Altın tedarikçi özellikleri, bu güvenlik önlemlerine örnektir.

Alibaba’dan Amazon’da nasıl satış yapılacağını ve Amazon’da satış yapmak için ürün temin etmenin riskleriyle nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Alibaba Nedir?

Alibaba, Çin’de faaliyet gösteren ve üreticiler ile tedarikçileri potansiyel alıcılarla buluşturan tanınmış bir B2B e-ticaret platformudur. Amazon’un aksine, tüketicilere doğrudan ürün satmaz, bunun yerine tüccarların üreticilerden ve tedarikçilerden ürün tedarik etmeleri için bir platform olarak hizmet verir – Alibaba’dan Amazon FBA’ya kadar.

Birçok tüccar, platform üzerinden toplu olarak ürün satın alarak Amazon FBA’da veya fiziksel mağazalarda yeniden satar. İşletmeler arası modeli, bireysel Amazon satıcılarından büyük markalara kadar geniş bir alıcı yelpazesini çeker. Alibaba’dan ürün satın almanın başlıca avantajlarından biri, daha düşük fiyat noktasıdır ve bu da satıcıların daha fazla kar elde etmelerini sağlar.

Alibaba, çeşitli iş modellerine hitap eden geniş bir ürün yelpazesi sunar. Örneğin, tüccarlar kendi markaları altında yeniden markalayarak satmak için özel etiketli ürünler bulabilirler. Toptancılar da diğer platformlara kıyasla önemli ölçüde daha düşük maliyetle toplu ürün satın alabilirler.

Ancak, markalı ürünlerin Alibaba’da bulunamayabileceğini unutmamak önemlidir, çünkü birçok üretici bu ürünleri Çin dışında satma hakkına sahip değildir. Ayrıca, birçok marka Amazon’da satış yapmaktan tamamen yasaklanmış olabilir. Bu nedenle, tüccarların Alibaba’dan ürün tedarik etmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmaları önemlidir.

Genel olarak, Alibaba, tüccarların Amazon FBA’da veya fiziksel mağazalarda satmak için uygun fiyatlı ürünler bulmaları için mükemmel bir fırsat sunar. Geniş ürün yelpazesi ve rekabetçi fiyatlandırması ile Alibaba, işlerine ürün tedarik etmek isteyen birçok tüccar için tercih edilen bir platform haline gelmiştir.

Amazon’da Satmak İçin Alibaba’dan Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

Sorunun kısa cevabı: Evet. Yine de, bu platformun farklı bir ülkenin yasalarına göre faaliyet gösterdiği için ekstra önlemler almak önemlidir. Ayrıca, dil engelleri bazı üreticileri yanıltabilir, çünkü İngilizce onların ana dili değildir.

Alibaba’nın kapsamlı güvenlik önlemlerine rağmen, sahte ürünlerin satıldığı durumlar olmuştur. Örneğin, tedarikçiler yüksek kaliteli numuneler sağlayabilir ancak toplu siparişlerde düşük kaliteli ürünler üretebilir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken konu ise kendilerini üretici gibi gösteren yeniden satıcıların varlığıdır. Son olarak, ödeme dolandırıcılığı riski vardır.

Alibaba, bu güvenlik zorluklarının farkındadır ve üreticileri doğrulamak için sürekli olarak çalışır. Birçok dolandırıcılık önleme programları da mevcuttur.

Alibaba’dan Amazon’da satmak için ürün satın almanın riskleri hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Alibaba platformu güvenlik risklerini nasıl azaltır?

Ticaret güvencesi

Bu özellik, bir sipariş kalite ve teslimat süresi gereksinimlerini karşılamazsa para iade garantisi sunar. Bu, alıcıların düşük kaliteli ürünler almasını veya siparişlerini hiç almamasını önlemeye yardımcı olur.

Altın tedarikçiler

Bir tedarikçi “Altın” olarak işaretlenmişse, bu, kaliteli ürünler satan doğrulanmış bir üretici olduğunu gösterir. Bu, alıcıların çalışmak istedikleri tedarikçiyi seçerken daha fazla güven duymalarını sağlar.

Rozetler

Her tedarikçi, geçtikleri doğrulama seviyesini gösteren bir pazar yeri rozetine sahiptir.

“Tedarikçi ile iletişim kur” seçeneği

Bu özellik, üreticilerle doğrudan iletişim kurmanıza olanak tanır. İşletmeleri ve ürünleri hakkında çeşitli sorular sorma, numune talep etme ve hatta gerekli iş izinleri ve lisanslarına sahip olup olmadıklarını doğrulama şansına sahipsiniz. Üreticiler ayrıca üretim kapasitelerini kanıtlamak için fabrika görüntüleri sağlayabilirler.

Dolandırıcılık karşıtı programlar

Alibaba, kapsamlı bir dolandırıcılık karşıtı politika da dahil olmak üzere birkaç dolandırıcılık karşıtı program uygulamıştır. Ayrıca bildirilen tüm dolandırıcılık vakalarını hızla araştırırlar, bu da alıcıların platformu kullanırken içlerinin rahat olmasını sağlar. Alıcılar bir tedarikçi veya işlemle ilgili herhangi bir sorun yaşarsa, Alibaba ile iletişime geçebilirler.

Alibaba’dan Amazon’da Satış Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Tipik riskler, özellikle ödeme işlemleriyle ilgili dolandırıcılıkla ilgilidir. Ayrıca ürünlerin yüksek kaliteli olduğundan ve telif hakkı ve marka kanunlarını ihlal etmediğinden emin olmalısınız.

Alibaba’yı Amazon’da satmanın önemli risklerinin listesi

 • düşük kaliteli ürünler;
 • resimden farklı ürün;
 • ödeme işlem dolandırıcılığı;
 • güvenilmez tedarikçi;
 • telif hakkı ve marka ihlali yapan ürünler;
 • yüksek kaliteli numuneler fakat düşük kaliteli büyük siparişler.

Alibaba to Amazon

Alibaba’dan Tedarik Risklerini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Amazon’da satış yapmak için Alibaba’dan başarılı bir şekilde satın almak istiyorsanız, güvenilir bir tedarikçi bulmalı, onları doğrulamalı ve ürün kalitesini kontrol etmelisiniz. Ayrıca, siparişler için para göndermek için güvenli kanalları kullanın.

Yüksek kaliteli bir ürün seçin

Farklı ülkelerde kalite standartları değişebilir. Bu nedenle, ürünün tüm ABD kalite düzenlemelerine uygun olduğundan emin olmalısınız. Tedarikçiden numuneler göndermesini isteyin, işlevselliğini test edin ve üreticinin spesifikasyonlarına uygun olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca sağlık ve güvenlik düzenlemelerini de kontrol etmeniz gerekir.

Bir ürünün resimdeki gibi göründüğünden emin olun

Numune sipariş etmeden önce, farklı açılardan çekilmiş birden fazla resim isteyin. Bundan sonra, ürünü canlı görmek için birkaç parça sipariş edin.

Düşük riskli ödeme yöntemlerini kullanın

Alibaba, ödeme dolandırıcılığı riskini azaltmak için birkaç seçenek sunar.

Alibaba’daki ödeme yöntemleri:

 • Alibaba’nın Ticaret Güvencesi Programı
 • akreditif;
 • Alibaba Güvenli Ödeme hizmeti;
 • PayPal;
 • banka transferi.

Alibaba’nın Ticaret Güvencesi Programı

Bu program, para iade garantisi sağlayarak dolandırıcılık riskini azaltır. Sipariş gereksinimleri karşılamazsa paranızı geri alırsınız.

Akreditif

Bu ödeme yöntemi güvenlidir; ancak toplu siparişler için uygundur.

Alibaba Güvenli Ödeme hizmeti

Bu da güvenli bir hizmettir. Bir escrow (emanet) hizmetidir. Bir müşterinin ödemesi, siparişi alıp onaylayana kadar banka hesabında tutulur.

PayPal

PayPal, uluslararası işlemler için düşük riskli bir ödeme yöntemidir. Bununla birlikte, yüksek vergi oranları ve para çekme ile ilgili belirli sorunlar içerir.

Banka transferi

Bu yöntem hızlıdır ancak özellikle tam ön ödeme yapıyorsanız risklidir. Ayrıca, tüm ödeme detaylarının doğru olduğundan emin olmalısınız.

Güvenilir bir tedarikçi bulun

Alibaba’da tüm tedarikçiler, doğrulama seviyelerine ve platformla çalışma sürelerine bağlı olarak rozetler alır. “Altın” üreticinin mükemmel bir itibarı vardır. Alibaba müşterilerine ürün tedarik edenler için, derecelendirmeleri büyük önem taşır ve bunu inşa etmek için çok yatırım yaparlar.

İthalatçı ile konuşun ve üretim ve ürünler hakkında sorular sorun. İletişim bilgilerini ve iş belgelerini kontrol edin. Daha sonra, kalite kontrol gereksinimlerini, teslimat sürelerini ve toplu siparişler için diğer şartları ve koşulları belirten bir anlaşma imzalayın.

Telif hakkı ve ticari marka uyumluluğunu doğrulayın

Markalı ürünlerden bahsedildiğinde, onlardan kaçınmak daha iyidir. Sadece sahte olabilirler. Çin’den gelen bir ürünün marka ve patent sorunları olabilir. Üreticiler, Çin’de bir markayı satma hakkına sahip olabilir veya başka kısıtlamaları olabilir. Bazı tedarikçilerin yerel olarak ulusal bir marka satma hakkı vardır. Bu tür ürünlerin farklı ülkelerde ticareti yasal olmayabilir.

Bir tedarikçinin yüksek kalitede büyük siparişler üretebildiğinden emin olun

Eğer toplu bir sipariş verirseniz, aldığınız numunelerin kalitesinden daha düşük olabilir. Bunu önlemek için tedarikçinin büyük hacimler üretebildiğinden emin olun. Başlangıçta çok fazla sipariş vermeyin. Yeniden sipariş verme konusunda anlaşmak daha iyidir.

Alibaba’da Satmak için Ürün Nasıl Bulunur?

Amazon’da satış yaparken ilk adımlardan biri hangi ürünü satacağınıza karar vermektir. Bu, manuel olarak veya Amazon satıcı araçları kullanılarak yapılabilecek kapsamlı bir ürün araştırması gerektirir.

Pazar talebi yeterli olan bir ürün seçmek önemlidir, çünkü bu satış şansını artıracaktır. Ayrıca, iyi bir en çok satanlar sıralaması (BSR) ürünün popüler olduğunu ve müşteriler tarafından satın alınma olasılığının yüksek olduğunu gösterir.

Ürünün nişinde düşük rekabet de dikkate alınması gereken önemli bir faktördür, çünkü Amazon’un arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalara ulaşmayı kolaylaştırır. İyi bir kar marjı ve yatırım getirisi (ROI) sağlamak, karı maksimize etmek ve girişimi finansal olarak değerli kılmak için önemlidir.

Öte yandan, aşırı yüksek rekabete sahip ürünlerden kaçınmak akıllıca olacaktır, çünkü öne çıkmak ve satış yapmak zor olacaktır. Toplu veya büyük ASIN’ler, depolama ve nakliye açısından lojistik zorluklar yaratabilir. Amazon’da kısıtlanmış ürünlerden kaçınmak çok önemlidir, çünkü bu, hesap sağlığı sorunlarına ve potansiyel askıya alma durumlarına yol açabilir. Çok mevsimsel veya trend olan ürünler de riskli olabilir, çünkü talep geçici olabilir ve hızla azalabilir.

Ürün araştırması sırasında bu faktörleri dikkate alarak, satıcılar Amazon’da başarı şanslarını artırabilirler.

Alibaba’dan Satın Alıp Amazon’da Satmak Nasıl Yapılır?

Bir ürün seçtikten sonra, Alibaba’da bir hesap açmanız ve bir tedarikçi aramaya başlamanız gerekecek.

Alibaba’dan Amazon’a Ürün Tedariği Adım Adım

Adım 1. Alibaba’da bir hesap oluşturun

Amazon’da olduğu gibi, potansiyel tedarikçilerinizi tanımlayabilmek ve onlarla konuşabilmek için Alibaba’da bir hesap kurmanız gerekir. Alibaba’da hesap açmak ücretsizdir.

Adım 2. Bir ürün ve üretici arayın

Satmak istediğiniz ürünü bulmak için arama çubuğunu kullanın. Alibaba size benzer ürün kategorileri ve üreticilerle ilgili arama sonuçlarını gösterecektir. Ek olarak, sertifikalar, üretim süreci resimleri, tedarikçinin Alibaba’daki şartları ve daha fazlası dahil olmak üzere ek ürün verilerini kontrol edebilirsiniz.

Alternatif olarak, ürünler yerine doğrudan tedarikçileri arayabilirsiniz.

Adım 3. Tedarikçi listesini kısa listeye indirin

Birkaç tedarikçiyi filtreleyin ve avantajlarını ve dezavantajlarını analiz edin. Olası adayları kısa listeye alın.

Adım 4. Alibaba tedarikçisiyle konuşun

Sipariş vermeden önce, bir ürünle ilgili tüm şüphelerinizi netleştirdiğinizden emin olun. Alibaba’da üreticiye çevrimiçi olarak sorular sorabilirsiniz. ‘Satıcıyla İletişime Geç’ düğmesini veya ‘Şimdi Sohbet’ bağlantısını kullanabilirsiniz.

Adım 5. Numune isteyin ve fiyat teklifi alın

Toplu sipariş vermeden önce her zaman bir numune almanız gerekir. Söylendiği gibi, ürün resimden farklı görünebilir veya düşük kaliteli olabilir.

Adım 6. Fiyatları müzakere edin

Sipariş fiyatlarını ve MOQ (Minimum Sipariş Miktarı) müzakere etmek çok önemlidir, çünkü malın maliyeti kârlılığı etkiler. Bu nedenle, kalitenin yüksek kalmasını sağlayarak fiyatları düşürmeye çalışın.

Adım 7. Tedarikçinin detaylarını kontrol edin

Bir tedarikçi seçerken, gerekli nakliye yetkilendirmelerine, ticaret sigortasına ve diğer izinlere sahip olduklarından emin olun. İade politikalarını ve garantileri kontrol edin. Amazon FBA gereksinimlerine uyabileceklerini doğrulayın. Tahmini ekspres nakliye maliyetlerini sorun.

Adım 8. Ürünü temin edin

Bir sipariş verin, teslim edilmesini bekleyin, ürünü Amazon’da listeleyin ve satışa başlayın.

Özet

Alibaba’dan ürün tedarik etmek, Çinli üreticilerin makul fiyatlar sunması nedeniyle Amazon’da satış yapmak için cazip olabilir. Bu şekilde satıcılar iyi kar marjları ve yatırım getirisi elde edebilirler. Öte yandan, Alibaba’dan sipariş almak belirli risklerle ilişkilidir. Örneğin, tedarik ettiğiniz ürünler düşük kaliteli çıkabilir ve ürün resimden farklı olabilir. Ödeme işlem dolandırıcılığı veya güvenilir olmayan bir tedarikçiye rastlama riski de vardır. Ayrıca, bir üretici yüksek kaliteli numuneler sağlarken büyük siparişlerde düşük kalitede ürünler gönderebilir.

Bu riskleri azaltmak mümkündür. Numuneleri sipariş etmeli ve yüksek kaliteyi sağlamak için test etmelisiniz. Ayrıca, tüm gerekli izinleri dikkatlice doğrulamaya özel önem vermelisiniz. Tedarikçinin Amazon FBA gereksinimlerine aşina olduğundan emin olun. Son olarak, ödeme yaparken yalnızca düşük riskli ödeme yöntemlerini kullanın.

Amazon’da satılabilir bir ürün bulmak önemlidir, ancak satıcılar ürün performanslarını unutulmamalıdır. Amazon izleme yazılımı, satışlarınızın üstünde kalmanın verimli bir yoludur. SellerSonar, satışlarınızı korumak için anında Amazon bildirimleri sunar. Liste değişikliklerinden, Buy Box hırsızlarından, yeni/silinen incelemelerden, anahtar kelime sıralama geçmişinden ve ürün baskılarından haberdar olursunuz.

Şimdi SellerSonar’ı deneyin. 29 günlük deneme için kaydolun ve platformda işinizi yürütme yolculuğunuzu güçlendirin.

FAQ
Puis-je vendre des articles Alibaba sur Amazon?

Puis-je vendre des articles Alibaba sur Amazon?
Quel est le processus pour vendre sur Amazon depuis Alibaba?

Quel est le processus pour vendre sur Amazon depuis Alibaba?
Y a-t-il des risques à vendre sur Amazon depuis Alibaba?

Y a-t-il des risques à vendre sur Amazon depuis Alibaba?